25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KENT
  4. /
  5. Geldiler, gezdiler ve Denizli’ye hayran kaldılar

Geldiler, gezdiler ve Denizli’ye hayran kaldılar

Haber Merkezi - 23 Ekim 2018 Salı - 19:45 Geldiler, gezdiler ve Denizli’ye hayran kaldılar

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bir dizi ziyaret ve program için kente gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve beraberindeki heyeti, Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası'nda ağırladı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger başkanlığında, AB ülkelerinin büyükelçileri ve eşleri ile diplomatik misyon temsilcilerinden oluşan heyet, temaslarının ardından Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası’nı gezdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen gezi kapsamında teleferikle Bağbaşı Yaylası’na çıkan konuklar, gördükleri manzaraya hayran kaldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, burada yaptığı konuşmada, Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası’nın kentin nefes alacağı bir yer olduğunu belirterek, yılın 12 ayı açık olan kompleksi yaklaşık 3 yıl önce hizmete aldıklarını anlattı. Tavas ilçesinde hayata geçirdikleri Denizli Kayak Merkezi hakkında da bilgi veren Zolan, klasik belediyecilik hizmetlerinin yanında birçok güzellikler inşa ettiklerine dikkati çekerek, “Doğayı korumakla ilgili çok büyük hassasiyetimiz var. Özellikle burayı düzenlerken bir tane bile ağaç kesmedik. Yapılarda taş ve ahşap tercih ettik. Atık su arıtma tesisi ile doğaya bir damla bile atık su bırakmıyoruz” dedi.

Denizli’nin Türkiye’nin “en temiz” ve “en çevreci” şehri ödülleri aldığını aktaran Zolan, Denizli’de musluklardan akan suyun gönül rahatlığı ile içilebildiğini söyledi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ise, misafirperverliğinden dolayı Başkan Zolan’a teşekkür ederek, bu ziyarette kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade etti. Bağbaşı Yaylası’nı çok beğendiklerini ifade eden Berger, bölgenin tam bir dinlenme adresi olduğunu vurguladı.

YÖREYE ÖZGÜ TATLAR VE MÜZİK ZİYAFETİ

Konuşmanın ardından heyete, Denizli’nin dünyaca ünlü Yatağan bıçakları ve palaları tanıtıldı. Programa Beyağaç ilçesinden katılan Yörük Halime Ökse sipsi, halk müziği sanatçısı Mansur Kaymak ise kabak saz ile yöreye özgü türküler çalıp söyledi.

Müzik ziyafeti büyük beğeni toplarken, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott da sipsi çalabilmek için çaba gösterdi. Denizli’ye özgü tatların ikram edildiği heyet daha sonra 2008 yılında Denizli Büyükşehir Belediyesinin Türkiye’de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti’ni ziyaret etti.