16.10.2019, Çarşamba
16 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Göl ve göletlere 105 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Haber Merkezi - 11 Temmuz 2019 Perşembe - 17:36 Göl ve göletlere 105 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen “2019 Yılı Balıklandırma Programı” çerçevesinde il genelindeki göl ve göletlere 105 bin sazan balığı yavrusu bıraktı.

Su  ürünleri ile kaynaklarının sürdürülebilir kullanılarak gelecek nesillere miras olarak bırakmayı amaçladıklarını ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya , deniz ve iç sulardaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ni yürüttüklerini belirtti.

Bu çerçevede, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesinde Denizli için üretilen 105 bin sazan balığı yavrusu il genelindeki göl ve göletlere bırakıldı. Böylece Denizli’deki göl ve göletlerde yaşayan sazan balığı sayısı 450 bine yükseldi.

Erkaya, “Bakanlığımızca yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir” dedi.