20.05.2019, Pazartesi
20 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KENT
  4. /
  5. Denizli’de Yeni Çevre Yolu ulaşıma açıldı

Denizli’de Yeni Çevre Yolu ulaşıma açıldı

Haber Merkezi - 13 Mart 2019 Çarşamba - 12:56 Denizli’de Yeni Çevre Yolu ulaşıma açıldı

Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını tamamladığı 50 metre genişliğindeki Yeni Çevre Yolu, törenle trafiğe açıldı. Toplam 8 şeritli olan çevre yolunda, 2 parklanma alanı ve bisiklet yolu ile geniş kaldırımlar yer alıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Ali Marım Bulvarı’nı Hal Köprülü Kavşağı’na bağlayan Yeni Çevre Yolu’nu törenle hizmete açtı. Törene Valisi Hasan Karahan, AK Parti milletvekilleri Cahit Özkan, Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Osman Zolan, 2004 yılında Denizli’de bulunan araç sayısının 134 bin olduğunu, bugün ise bu rakamın 417 bine yükseldiğini, 15 yılda araç sayısının 3 kattan daha fazla arttığını söyledi.

“BUGÜNE KADAR 16 TANE KÖPRÜLÜ KAVŞAK YAPTIK”

Ulaşım anlamında birçok yatırım yaptıklarını belirten Zolan, “Bugüne kadar 16 tane köprülü kavşak yapmışız ve bir çok kavşak düzenlemeleri ile trafikte rahatlama sağlamışız. Bugün açılışını yapacağımız gibi yeni yollar yapıyoruz. Türkiye’de ilk olan yerli ve milli olması ile gurur duyduğumuz Trafik Yönetim Sistemini kullanıyoruz. Türkiye’de bununla ilgili de ödülümüzü aldık. Ancak mesele ödül almak değil mesele milletimizin ihtiyacını gidermek, sıkıntısını gidermek” dedi.

SÜRÜCÜLERE “BU YOL YARIŞ PİSTİ DEĞİL” UYARISI

Yeni Çevre Yolu ile çok sayıda aracın şehir merkezine girmekten kurtulacağına, bundan dolayı vatandaşların konforlu ve zaman kaybı olmadan seyahat edeceğini vurgulayan Zolan, şöyle devam etti:

“Bu yolumuzun açılacağını ön görerek Hal Kavşağımızı da yaptık. Bu yol Hal Kavşağı’na bağlanarak, Ankara – İzmir bulvarlarına ve Bozburun Kavşağımıza kadar ulaşıyor. Burada her yönüyle düşünülmüş 4, 4’lük bir proje var. İnşallah şehrimize hayırlı uğurlu olur. Allah’ım kaza ve bela vermesin. Sürücülerimize araçlarını dikkatle kullanmalarını tembih ediyoruz. Bu yolumuz konforlu, geniş ama burası bir yarış pisti değil. Bu hususlara dikkat ederek vatandaşlarımız güle güle kullansınlar. Şehrimizin üzerinden geçecek trafik inşallah buraya gelecek. Bizler de bu dünyadan bir gün geçeceğiz. Önemli olan geride iz bırakmaktır. Esas olan geride eser bırakmaktır. Onun gayreti içerisindeyiz. Milletimizin hizmetinde milletimizin sıkıntılarını giderme noktasında gayret içerisindeyiz. Bir nebze bunu yapabilirsek kendimizi mutlu addediyoruz.”

“MUHTEŞEM ESERLERİN AÇILIŞLARINI YAPIYORUZ”

Milletvekili Ök, Yeni Çevre Yolu’nun hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan, şehrin her noktasına dokundu. Başkanımız Osman Zolan’a ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Allah kaza bela vermeden bu yolumuzu kullanmayı vatandaşlarımıza nasip etsin” dedi.

Milletvekili Yıldız, “Her gün başka bir onur yaşıyoruz, Belediye Başkanlarımız bizi hakikaten gururlandırıyorlar. Biz de Ankara’da göğsümüzü gere gere ilimizi temsil ediyoruz. Her ilin vekilleri bu kadar şanslı değil. Muhteşem eserlerin açılışlarını yapıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızı Sayın Osman Zolan’ı tebrik ediyorum, kendisine ve tüm ekibine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“AÇILIŞLARI YAPMAYA YETİŞEMİYORUZ”

Milletvekili Tin, açılışını yapacakları yolun çok geniş olduğunu ve bu nedenle havaalanına benzediğini belirterek, “Başkanımdan Allah razı olsun. Şehrin her yerine dokundu ve halkın hizmetine sundu. Bu güzel bir yarış. Yapılanın üzerine koymak çok güzel. Denizlimizin her yerine yaptıkları tesislerin açılışlarını yapmaya biz yetişemiyoruz. Başkanımız Osman Zolan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, “Bizim aşkımız sevdamız Denizli. Bizim bugün burada amacımız siz kıymetli hemşehrilerimizle bir araya gelerek coşkumuzu ve heyecanımızı paylaşmak. Bu heyecanımıza ortak olduğunuz için yürekten teşekkür ediyorum. Demokrasilerde bu hizmetleri yapan kadroları göreve getirenler hizmetlerin asli sahibidir. Onun için bu hizmetleri de siz değerli hemşehrilerimiz yerine getirdiniz” dedi.

“DENİZLİ DAHA GÜZEL GÖZÜKÜYOR”

Vali Karahan, Yeni Çevre Yolu’nun çok güzel bir hizmet olduğunu belirterek, “Havaalanı pisti şeklindeki yollarla Denizli daha güzel gözüküyor. Ulaşımla ilgili sorunlar birer birer çözülüyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Allah’ım milletimizin yolunda güzel hizmetler yapmayı nasip etsin” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yolun açılışı dualarla yapıldı. 4+4 olmak üzere toplam 8 şeritli, 2 parklanma alanı, bisiklet yolu ve geniş kaldırımlarıyla havaalanına benzetilen yoldan ilk olarak Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın kullandığı araç geçti. Başkan Zolan’a araçta Vali Karahan, Milletvekili Tin ve Ök eşlik etti.

YENİ ÇEVRE YOLU

Ali Marım Bulvarı’nı Hal Kavşağı’na bağlayan Yeni Çevre Yolu ile 1200 Evler, Yenişehir, Adalet, Gümüşler, Üçler, Göveçlik, Yenişafak, Hisar, Hallaçlar, Barutçular, Bereketler, Çakmak, Kadılar ve Karahasanlı bölgesindeki onlarca mahalle İzmir Bulvarı, Bozburun yolu ve buradan Ankara yoluna güvenli bir şekilde ulaşacak. Onbinlerce aracı şehir merkezine girmekten kurtaracak Yeni Çevre Yolu, trafik yoğunluğunu önemli ölçüde azaltacak. 50 metre genişliğindeki Yeni Çevre Yolu, 4 gidiş, 4 geliş, 2 parklanma alanı, bisiklet yolu ve otobüs ceplerinden oluşuyor. Her iki yönde de kaldırımın yer aldığı çevre yolunda ayrıca 3 adet de akıllı kavşak bulunuyor.