04.06.2020, Perşembe
13 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

“Denizli’de Ticaretin Derin Kökleri Ahilik” paneli

Haber Merkezi - 17 Eylül 2019 Salı - 11:08 “Denizli’de Ticaretin Derin Kökleri Ahilik” paneli

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği iş birliğinde düzenlenen "Denizli'de Ticaretin Derin Kökleri Ahilik" konulu panel gerçekleştirildi.

Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları kapsamında Büyükşehir Belediyesi ile Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği iş birliğinde “Denizli’de Ticaretin Derin Kökleri Ahilik paneli düzenlendi. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’ndaki panele AK Parti Grup Başkanvekili, Denizli Milletvekili Cahit Özkan, önceki dönem milletvekili Mehmet Yüksel, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Panelde Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok, Denizli Ticaret Odası (DTO) önceki dönem başkanı Mehmet Yüksel, DTO önceki dönem Meclis Başkanı Mehmet Gökçe ve Denizli Ahi Sinan Derneği Başkanı Ali Ordu konuşmacı olarak yer aldı.

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Ahilik kültürüne sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek, Ahilik Haftasının güzellik ve hayırlar getirmesini diledi.

“TARİHİ ZAFERLER UNUTULMADI”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan ise, PAÜ ile iş birliği içinde Denizli’de Türk tarihi açısından önemli çalışmalar sürdürdüklerini belirtti. Gökoğlan, “Geçmişte Denizli’de yaşanmış ve Türk tarihi bakımından çok önemli olan zaferlerin unutulmaması için çalışmalar yaptık. Bunlardan bir tanesi Miryakefalon Savaşı. 843 yıl önce Çivril ilçemizde yaşanan tarihi bir zafer, diğeri ise yine bu coğrafyamızda geçen Kazıkbeli Savaşı” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR GEÇMİŞE SAHİP ÇIKIYOR

Denizli’nin tarihi köklerini ortaya çıkararak, gelecek nesillere iletmeyi bir sorumluluk olarak gördüklerini ifade eden Gökoğlan, “Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferinde, sağlam ve dayanıklı olması nedeniyle, gemilerin yelkenleri için Nikfer bezi aldığını da inşallah gün yüzüne çıkaracağız. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak Ahilik ile ilgili bütün esnafımızın yer aldığı Ahilik Kültür Merkezi oluşturarak başta öğrencilerimiz olmak üzere hem Denizlimizdeki hem bölgemizdeki vatandaşlarımızı o bölgeye çekebileceğiz” diye konuştu.

“DERİN BİR MEDENİYETİN MENSUPLARIYIZ”

AK Parti Grup Başkanvekili, Denizli Milletvekili Cahit Özkan ise, Ahilik kültürünün, Türk milletinin medeniyetini tasvir ettiğini söyledi. Özkan, “Ahilik teşkilatı, Ahilik kültürü nedir? Bunu iyi anladığımız takdirde geçmişten aldığımız ilhamla geleceğe emin adımlarla yol alacağımız muhakkaktır. Ahilik dediğimizde temelinde medeniyetimizin derinlikli kimliğini yansıtan ve insani değerleri yücelten farklılıklara hoşgörü ile saygı duyan ve sadece üretim değil üretimden elde ettiği gelirleri aziz milletimizin insanlığın hizmetine sunan derin bir medeniyetin mensuplarıyız” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE AHİLİK KÜLTÜRÜ KONUŞULDU

Açılış konuşmalarının ardından panelde PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok, DTO önceki dönem başkanı Mehmet Yüksel, DTO önceki dönem Meclis Başkanı Mehmet Gökçe ve Denizli Ahi Sinan Derneği Başkanı Ali Ordu, Denizli’de geçmişten bugüne ahilik kültürünün izlerini panele katılanlarla paylaşarak, sunumlarını gerçekleştirdi.