22.07.2019, Pazartesi
°C / °C Denizli Hava Durumu

Karahan: Afet konusu sürekli gündemimizde olmalı

Haber Merkezi - 13 Şubat 2019 Çarşamba - 09:55 Karahan: Afet konusu sürekli gündemimizde olmalı

Vali Hasan Karahan, kamu hizmetlerini yürütürken ve günlük yaşantımızda afet konusu sürekli gündemde olması geremktiğini belirtti.

Afet ve acil durum hallerinde bilgileri değerlendirmek, alınacak önlemleri belirlemek, uygulanmasını sağlamak ve denetlemek, kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşları arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla Vali Hasan Karahan, başkanlığında Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı.

Vali Karahan, toplantıda yaptığı konuşmada, afet meselesinin hem bireysel hem kurumsal hem de toplumsal olarak üzerinde azami hassasiyet gösterilmesi gereken bir konu olduğunu söyledi. Karahan, “Hem kamu hizmetlerini yürütürken hem de günlük yaşantımızda afet konusu sürekli gündemimizde olmalı. Afetlere yönelik gerekli tedbirleri almak ve hazırlıklı olmak adına atacağımız adımlar, tespit, değerlendirme ve bunlar ışığında alacağımız kararlar, yapacağımız planlar ve tatbikatlar ile kurumlar arası koordinasyon çok önemli. Oluşturacağımız müdahale planı doğrultusunda bir afet durumunda kimin, hangi kurumun ne yapacağını bilmesi, herkesin bulunduğu bölgede gerçekleşebilecek afet türleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir” dedi.

Toplantıda, Denizli Yerel Düzey İl Afet Müdahale Planı (TAMP-Denizli) ile Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi (AYDES) hakkında sunum yapıldı. İl bazında 2018 yaşanan olaylar ve koordinasyon durumu değerlendirildi.