25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KENT
  4. /
  5. Büyükşehir’in ulaşım filosuna 80 yeni otobüs

Büyükşehir’in ulaşım filosuna 80 yeni otobüs

Haber Merkezi - 28 Ekim 2018 Pazar - 17:57 Büyükşehir’in ulaşım filosuna 80 yeni otobüs

Denizli Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi Tesisleri’nin açılışı gerçekleştirildi ve ulaşım filosuna kattığı Avrupa ödüllü 80 yeni otobüs törenle hizmete alındı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin bir süre önce tamamladığı Otobüs İşletmesi Tesisleri’nin açılışı ile Büyükşehir’in ulaşım filosuna kattığı 80 yeni otobüsün hizmete girmesi dolayısıyla tören düzenlendi. Törene Vali Hasan Karahan, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Nilgün Ök, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, BMC Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Öztürk, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, açılış konuşmasında 5 yıl önce Büyükşehir statüsüne kavuşan Denizli’nin her yönüyle örnek bir şehir olduğunu söyledi. Başkan Osman Zolan, “Tüm büyükşehirlerde olduğu gibi Denizli’mizde de ulaşımla ilgili ihtiyaçlar vardı. Biz son 3 yılda bütçemizin yüzde 70’e yakınını ulaşıma aktardık. Çünkü yapmış olduğunuz anketlerde, çalışmalarda ulaşımla ilgili sıkıntılar vardı. Bunu çözmek de bizlerin göreviydi. Büyükşehir olarak birçok köprülü kavşaklar yaptık, ulaşımın akışını hızlandırdık. Sıkışıklığı büyük ölçüde giderdik” dedi.

“TRAFİKTE BUGÜN DAHA RAHAT HALDEYİZ”

2004 yılında Denizli 134 bin araç olduğunu, bugün sayının 404 bin araca ulaştığına işaret eden Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Araç sayısı 3 kat arttı ama sokaklar caddeler aynı. Kavşak düzenlemeleri, köprülü kavşaklar, yerli ve milli projemiz trafik yönetim sistemi ile trafikte yaşayan sorunları en aza indirmek için gayretlerimiz oldu. Bugün daha rahat haldeyiz. Yeni bulvarlar, yeni çevre yolları açarak Denizlimizin ulaşımını rahatlatmakla ilgili gayretlerimiz devam ediyor. Özel araçları ihtiyaç olmaktan çıkarırsak şehrimizin trafik akışında bir mesafe alacağımızı biliyoruz. Bugüne kadar 150 otobüsümüzle hizmet verdik. Vatandaşlarımızdan yeni hat veya hattaki otobüs sayısını artırma ile ilgili talep geldi. Biz bu talebe göz yumup geçemezdik ve bugün 80 aracımız burada.”

“ESKİ TESİS İHTİYACI KARŞILAMIYORDU”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Her şey yerli ve milli olacak” sözünü hatırlatan Zolan, “Ben burada Ethem Sancak Bey’e teşekkür ediyorum. Biz de yerli ve milli olma noktasında tercihimizi bu şekilde yaptık. Otobüslerimiz yerli milli ama Avrupa’dan ödül alması bizlerin neleri başarabileceğini çok açık şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi Tesislerinin daha önce Zahire Pazarı’nda olduğunu ancak ihtiyaçları tam karşılamadığını kaydeden Başkan Zolan, “Bu alanı baştan aşağı yenileyerek otobüslerimizin bakım, onarım ve servisi noktasında bu tesisimizi inşa ettik. Burada örnek olabilecek bir tesisi de hizmete alıyoruz. Araçlarımız yeni, tesisimiz yeni… Denizli’de akıllı trafik var. Telefonunuza ‘Otobüsüm nerede?’ diye sorduğunuzda otobüsümüzün nerede olduğunu görüyorsunuz. Durakta beklemeye son. Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu emanete sahip çıkarak Denizlimize gece gündüz hizmet ediyoruz. Yeni otobüslerimiz ve tesislerimiz Denizli’mize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“DÜNYANIN EN İYİ OTOBÜSÜ”

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, “Denizlili hemşerilerim” diyerek başladığı sözlerine şöyle devam etti:

“Aslında ben Siirtliyim ama epey zamandır da Denizliliyim. Denizli’ye hizmet bugünle başlamadı benim için. Gençlik yıllarımda çok gelir giderdim. Acıpayam ilçesinde bulunan Atasancak Acıpayam Tarım İşletmesini dünya markası haline getirdik. Denizli böylece tarımda bir marka daha kazandı. Dünyanın en kaliteli 3 çiftliğinden biri oldu. BMC otobüsleri de bizim gururumuz, yüz akımız. Geçen yıl Brüksel’de yapılan dünyanın en büyük otobüs fuarında yüzde 100’ü Türk mühendislerimizin eseri olan bu otobüs dünya birinciliği kazandı. Dünyanın en iyi otobüsü.”

Denizli’nin marka şehirlerden olduğunu söyleyen Sancak, “Çok şükür şehir yönetiminde de Denizli önde gidiyor. Sayın Başkanım anlattı. Akıllı şehir kavramı Denizli’de başlamış. Bizim otobüslerimiz de akıllı şehir yönetimine çok uygun teknolojilerle donatılmıştır. Biz BMC olarak Denizli ve Ege halkının hizmetinde olcağız. Milletin hizmetinde olacağız” dedi.

“TÜRKİYE DÜNYANIN BİR PARLAYAN YILDIZI”

AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde pek çok yenilikle karşılaştığını söyledi. Özkan, “Adeta Türkiye dünyanın bir parlayan yıldızı haline geldi. İşte Türkiye her daim gelişip kalkınırken, Denizlimiz de bu gelişmeden, kalkınmadan refahtan payını aldı ve almaya devam ediyor. Nihat Zeybekci Bakanımızın liderliğinde çok zor şartlarda ak hizmetle buluşan Denizlimiz, zaman içerisinde işte bugünlere Osman Zolan başkanımızla belediyecilikte kristal altın çağa geldi. Ne kadar gurur duysak azdır, hamdolsun” diye konuştu.

Vali Hasan Karahan da konuşmasında, Denizli’nin en yaşanılabilir kentlerinden biri olduğunu ifade ederek, “Büyükşehirlerde en önemli sorun ulaşım, bunun da çaresi toplu ulaşımdır. Denizli de bu konuda en pratik çözümü buldu. Hem bu tesisle hem de yeni hizmete alınan otobüslerle büyük bir atılım yaptı” dedi.

Konuşmaların ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi Tesislerinin açılışı ile ulaşım filosuna katılan 80 yeni otobüs dualarla hizmete girdi. Başkan Osman Zolan ve beraberindekiler daha sonra otobüsleri inceledi.

BMC NEOCİTY

Yüzde yüz Türk mühendislerinin eseri olan BMC Neocity, 8,5 metre uzunluğunda, 70 kişi kapasiteli. Saatlik 5 bin 600 kişi kapasite artışı sağlayacak otobüsler engelli erişimine uygun, sınıfının en yüksek yolcu taşıma kapasitesine sahip olarak yapıldı. Euro 6 motor 210 hb yüksek performanslı ve çevre dostu emisyon standardına uygun dizel BMC Neocity’nin Avrupa’da en iyi tasarım ödülü bulunuyor. Yolcu güvenliğini sağlayan gelişmiş kamera ve kayıt sistemli otobüslerde otomatik yangın söndürme sistemi bulunuyor. Şehir içi sürüş kalitesini yükselten otomatik şanzımanı bulunan otobüslerde, yüksek performanslı klima sistemi de yer alıyor.