20.05.2019, Pazartesi
20 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KENT
  4. /
  5. Büyükşehir’in ‘Evde Sağlık’ hizmeti 1 yaşında

Büyükşehir’in ‘Evde Sağlık’ hizmeti 1 yaşında

Haber Merkezi - 16 Kasım 2018 Cuma - 14:03 Büyükşehir’in ‘Evde Sağlık’ hizmeti 1 yaşında

Büyükşehir Belediyesi’nin “Denizli'de kimse sahipsiz kalmayacak” sloganıyla faaliyete geçirdiği Evde Bakım ve Sağlık Merkezi'nin sağlık ve hasta nakil birimi bir yılı geride bıraktı. Merkezin sağlık birimi, bu süre içinde 5 binden fazla vatandaşın yardımına koşarken, hasta nakil ve sağlık alanında 104 bin 201 kez hizmet verdi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Merkezi’nin “Evde Sağlık” ve “Hasta Nakil” birimi 1. yılını doldurdu. Günlük yaşam faaliyetlerini tek başına sürdüremeyen ve evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan yaşlı, yatağa bağımlı, engelli hastalar, kronik rahatsızlığı yüzünden yürüyemeyen vatandaşların tanısı konulmuş sağlık sorunlarının ev ortamında takibi ve uygulamasını yapan birim, ilk yılda 5 bin 63 vatandaşın yardımına koştu.

Doktor muayenesi, enjeksiyon, serum, pansuman alma gibi bugüne kadar 104 bin 201 kez hizmet veren Evde Bakım ve Sağlık Merkezi, 8 bin 647 kez hasta nakli gerçekleştirdi. Sağlık alanının yanında günlük yaşam faaliyetlerini tek başına sürdüremeyen, evde bakım hizmetine ihtiyaç duyan yaşlı, engelli ve yatalak vatandaşların kişisel bakımları ile yaşadıkları evin temizlik ihtiyaçlarını da karşılayan merkez, 19 ilçede 12 bin 533 kişinin yüzünü güldürdü.

“HER GEÇEN GÜN İYİ Kİ BAŞLATMIŞIZ DİYORUM”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, klasik belediyecilik faaliyetleri ve hizmetlerinin yanında Evde Bakım ve Sağlık hizmetinin ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Zolan, “Evde Bakım ve Evde Sağlık, benim çok arzu ettiğim, birçok işten daha ön planda olan ve insanımızın mutlu olması için vermiş olduğumuz bir hizmet. Her geçen gün ‘iyi ki başlatmışız’ diyorum. Sağlıkta 1 yılda birçok vatandaşımıza ulaştık. Yaşlılarımıza, yatağa bağlı yaşayan hastalarımıza ve engellilerimize elimizi ve gönlümüzü uzattık. Birçok sıkıntıyı giderdik, ihtiyaçları karşıladık. Bizim isteğimiz Denizli’de yaşayan herkes mutlu olsun. Denizli’de kimse acı çekmeden ihtiyacını karşılasın, sahipsiz, kapısı çalınmayan, evine gidilmeyen kimse kalmasın, gece aç yatan tek bir vatandaşımız bile olmasın” diye konuştu.

“SADECE MERKEZDE DEĞİL, 19 İLÇEDE HİZMET VERİYOR”

Sadece merkezde değil tüm ilçelerde Denizli Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Merkezinin belli periyodik aralıklarla vatandaşlara hizmet verdiğini ifade eden Zolan, “Büyükşehir Belediyesi olarak, sosyal belediyecilik anlamında hayata geçirdiğimiz Evde Bakım ve Evde Sağlık hizmetleri doruğa ulaştı. 19 ilçemizde birçok vatandaşımıza doktorumuzla, hemşirelerimizle, ekiplerimizle ulaştık. Bu beni çok mutlu eden bir proje, gönlümüzü ferahlatan, manevi dünyamızı zenginleştiren bir çalışma olduğu için ayrıca mutluyum. Belediye, yollar yapacak, alt yapı çalışmaları yapacak ama bunun yanında gönüller de yapması gerekiyor. Bu proje ile vatandaşlarımızı bir nebzede olsa mutlu edebiliyorsak biz de mutlu oluyoruz” dedi.

“ULAŞILMADIK, SAHİPSİZ KİMSE KALMASIN”

İhtiyaç sahibi herkese ulaşmaya çalıştıklarını belirten Başkan Zolan, “Bu hizmetlerimiz artarak sürecek. Çalışan arkadaşlarıma verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ediyorum. Bu hizmeti alan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Bu hizmetlerle mutlu olmuş ve birçok ihtiyacı karşılanmıştır diye düşünüyorum. Sosyal belediyecilik anlamında yaptığımız bu işi sürdüreceğiz. Vatandaşlarımızın sıkıntılarını ortadan kaldırarak, dertlerine derman olup, zor zamanlarında yanlarında olmaya Büyükşehir Belediyesi olarak devam edeceğiz. Vatandaşlarımızdan, bu hizmetlerden faydalanması gereken kişileri bizlere bildirmelerini rica ediyorum. Ulaşılmadık, sahipsiz kimse kalmasın. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal belediyecilik kapsamında vatandaşlarımızın mutlu olması için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

224 PERSONELLE HİZMET

Denizli Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Merkezi, 3 doktor, 39 sağlık personeli, 10 ambulans, 78 araç ve 224 personeliyle Denizlililere hizmet veriyor.