19.05.2019, Pazar
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KENT
  4. /
  5. Büyükşehir’den ‘Dijital kent’ projeleri

Büyükşehir’den ‘Dijital kent’ projeleri

Haber Merkezi - 4 Mart 2019 Pazartesi - 12:53 Büyükşehir’den ‘Dijital kent’ projeleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, önümüzdeki 5 yılın projeleri arasında 7 gün 24 saat hizmet veren ve engelli kullanımına da uygun "Dijital Kütüphane", geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek üzere "Bilim Merkezi" ve "Akıllı Şehir Sistemi" projelerinin yer aldığı belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın AK Partili Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Zolan, Denizlililerin hayatını kolaylaştırıp, daha rahat ve konforlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak için yeni dönemde teknoloji projelerini hayata geçireceklerini ifade etti.

Belediye otobüslerinin cep telefonu ile takibinden trafikte yapay zeka kullanımına, adres bilgi sisteminden güneş enerjisinden elektrik üretimine kadar çok sayıda teknoloji yatırımları gerçekleştirerek “Akıllı Şehir” ödülü aldıklarını kaydeden Zolan, yeni dönemde Akıllı Şehir Sistemi, Dijital Kütüphane ve Bilim Merkezi projeleriyle çalışmalarını daha da ileriye taşıyacaklarını söyledi.

AKILLI ŞEHİR SİSTEMİ

Akıllı şehir uygulamaları kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödüle layık görülen 23 ayrı akıllı şehir uygulamasının sayısı artıracaklarını bildiren Başkan Zolan, “Hangi otobüsün nerede olduğunu gösteren ‘Otobüsüm nerede?’ uygulamamız gibi, kavşakları yapay zeka ile yönetmemiz gibi uygulamalarımız vatandaşlarımızın hayatını çok kolaylaştırıyor. Bakanlığımızdan ödüllü belediyemiz 23 uygulamaya ek daha fazla ‘akıllı şehir sistemi’ geliştireceğiz” dedi.

DİJİTAL ŞEHİR KÜTÜPHANESİ

Tüm Denizli halkının rahatlıkla kullanabileceği, zengin bir içeriğe sahip, engelli erişimine uygun, modern bir dijital şehir kütüphanesi kurulacağını ve 7 gün 24 saat hizmet vereceğini belirten Zolan, isteyen herkesin evinden kütüphanedeki kitabı bilgisayarına indirerek okuyabileceğini, kütüphaneye gelmeden bilgiye kolaylıkla ulaşabileceğini kaydetti.

BİLİM MERKEZİ

Başkan Zolan’ın “Beni çok heyecanlandırıyor” dediği “Bilim Merkezi”nde çocuklar ve gençler bilimsel gelişmeleri yakından takip edebilecek. Merkezde ayrıca, atölyelerde deneyler yapılabilecek ve uzay bilimi hakkında bilgi sahibi olunabilecek.