28.05.2020, Perşembe
10 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu

Büyükşehir Meclisi’nden Zolan’a 400 milyon TL kredi yetkisi

Engin ÜNAL / D20HABER - 16 Eylül 2019 Pazartesi - 21:25 Büyükşehir Meclisi’nden Zolan’a 400 milyon TL kredi yetkisi

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a 400 milyon lira kredi kullanma yetkisi verildi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen kararla Zolan, cari ve yatırım harcamalarında kullanılmak üzere İller Bankası, kamu veya özel bankalardan 400 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek.

Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı toplantılarının ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Başkan Osman zolan’ın başkanlık ettiği oturumda, gündemde yer alan 35 madde görüşülerek karara bağlandı. Kabul edilen maddeler arasında Zolan’a 400 milyon liraya kadar kredi kullanma yetkisi tanıyan Plan ve Bütçe Komisyonu raporu öne çıktı.

NERELERDE KULLANILACAK?

Komusyon raporunda, alınacak kredinin park ve mesirelik alanların yapılması, meydan düzenlemesi, açık ve kapalı spor tesisleri, sosyal tesisler, yol ve kaldırımlar, açık ve kapalı yüzme havuzları, gençlik merkezleri, yaya üst geçitleri, öğrenci yurdu, katı atık bertaraf tesisleri, meydan, köprülü kavşak ve akıllı kavşak yapımları ile kamulaştırma ve cari harcamalarda kullanılacağı belirtildi.

TÜRKMENOĞLU: DENGELİ DAĞITIMDAN ENDİŞEMİZ VAR

Raporun okunmasının ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Erhan Türkmenoğlu, alınacak krediyle nerelere harcama yapılacağının komisyon raporunda anlatıldığını belirterek, “Ancak bizim ilçelere dengeli dağıtım yapılıp yapılmayacağı konusunda endişelerimiz var” dedi.

ZOLAN: AYIRIM YAPMAK BİZE YAKIŞMAZ

Türkmenoğlu’nun sözleri üzerine Başkan Osman Zolan, Belediye Meclisi’nde alınan kararın ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayından geçtiğine dikkat çekti. Zolan, “Büyükşehir olarak ilçelerle temasımız 2014 yılında başladı. Her ilçeye, her mahalleye ihtiyaç duyulan aciliyet durumuna bakarak, sıkıntının en üst seviyede olduğu yerlerden başlayarak bugünlere kadar geldik. Yapılacak işe baktık; siyasi görüşü nedir, kimdir ona bakmadık. Şunu da belirteyim. Büyükşehir’in görev alanı bellidir, ilçe belediyesinin görev alanı bellidir. Büyükşehir olarak görevli olduğumuz alanlarda ilçe ayırımı yapmaksızın çalıştık. Bizim bakış açımız bu, ayırım bize yakışmaz. Mecliste karar verirken siyasi taraftan bakmıyoruz. Kamu yararı gözettik her zaman. Talep doğru mu değil mi ona baktık. Talep doğruysa kabul ettik, değilse de reddettik” diye konuştu.

MUHALEFET RET VERDİ

Konuşmaların ardından Zolan’a 400 milyon liraya kadar kredi kullanma yetkisi veren madde Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP’li 44 üyenin evet oyuyla kabul edildi. Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ve İYİ Partili 24 üye ise ret oyu verdi.