25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KENT
  4. /
  5. ‘Cumhuriyet’ dedik, ‘ilelebet’ dedik

‘Cumhuriyet’ dedik, ‘ilelebet’ dedik

Haber Merkezi - 29 Ekim 2018 Pazartesi - 14:05 ‘Cumhuriyet’ dedik, ‘ilelebet’ dedik

Ümmetten ulus devletine giden, tebaadan vatandaş olmanın yolunu açan Cumhuriyet’in 95’inci yıldönümü törenlerle kutlandı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı törende vatandaşlar, Mehmetçiklere ve gazilere alkış yağmuruna tuttu, sevgi gösterilerinde bulunuldu.

Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na dün çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına bugün devam edildi. İlk tören denizli Valililiğinde yapıldı ve Vali Hasan Karahan, makamında tebrikleri kabul etti.

Valilik önünde halkın da katılımıyla gerçekleşen tören ise, Vali Hasan Karahan, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

KARAHAN: CUMHURİYETİN DEĞERİNİ BİLİYOR, SAHİP ÇIKIYORUZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye gelen Vali Karahan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Karahan, 19 Mayıs’ta başlayan, 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan şanlı yürüyüşün ardından Cumhuriyet’in ilan edildiğini belirterek, “Cumhuriyet, milletimize emanet edilen en büyük miras olmuştur. Hepimiz bunun değerini biliyor ve bu gururla yaşıyoruz. Bunun en güzel örneğini de 15 Temmuz’da gösterilmiş, milletimiz tanka, topa, tüfeğe göğsünü siper etmiş ve Cumhuriyete bir kez daha sahip çıkmıştır. Kanla kurduğumuz Cumhuriyet bizim için haklı olarak en büyük gurur kaynağımızdır. Cumhuriyetimize dün sahip çıktık, bugün de yarın da sahip çıkacağız” dedi.

ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Törende, düzenlenen şiir, resim, kompozisyon ve spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödül ve madalyaları protokol üyeleri tarafından verildi.

Büyükşehir belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisinin ardından tören öğrenciler, gaziler, askerler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin geçit resmiyle sona erdi. Vatandaşlar, geçişleri sırasında Mehmetçiklere ve gazilere sevgi gösterilerinde bulundu, alkış yağmuruna tuttu.

Fotoğraflar: Engin ÜNAL