20.05.2019, Pazartesi
20 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KENT
  4. /
  5. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi...

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi açıldı

Haber Merkezi - 11 Mart 2019 Pazartesi - 14:07 Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi açıldı

Ege Bölgesi’nin en büyük kongre ve kültür merkezi olan "Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi", düzenlenen törenle açıldı. Açılışta sanatçı Buray Denizlilileri coşturdu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılış töreni muhteşem bir organizasyonla gerçekleşti. Açılış programına, önceki dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, eşi Ayşen Zeybekci, Vali Hasan Karahan, milletvekilleri Cahit Özkan, Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile iş ve siyaset dünyasından çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.


Dev tesisin 2 bin kişilik Özay Gönlüm Salonu’nda düzenlenen program, önceki dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Denizli Belediye Başkanı olduğu dönemden fotoğraf kareleri sunumu ile başladı. Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı ve Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi ile devam eden programın açılış konuşmasını Başkan Osman Zolan yaptı. Böyle bir tesisin Denizli’nin uzun yıllardır hayali olduğunu ifade eden Zolan, şöyle devam etti:
“Hayali ortaya koyabilmek ayrı bir vizyon, ayrı bir ufuk. 2004’ten sonra Nihat Zeybekci ağabeyimizin belediye başkanlığı görevine başlamasıyla birlikte Denizli’mizde birçok ilkler başladı. İlk köprülü kavşak yapıldı, çok büyük ebatlarda yeşil alanlar yapıldı. İlk defa altyapı hamlesi başlatıldı. Çok şükür 2004’te başlayan yürüyüşle Denizli’miz birçok güzelliklere kavuştu. Sayın Bakanımız bizlere teveccüh gösterdi 2004 yılında o yürüyüşe davet ettiler. Biz de o yürüyüş içerisinde olmanın mutluluğunu ve onurunu yaşadık.”

“ÖRNEK PROJE”
Tesisin Denizli’nin en büyük anıt yapısı olduğunu söyleyen Zolan, “Ocak 2013’te temel atmak nasip oldu ve yaklaşık 6 yıl boyunca devasa bir yapı ortaya çıktı. 25 bin metrekareye oturan ve 85 bin metrekare kapalı alana sahip. Bir başka özelliği ise cam kubbe, 5 bin metrekarenin üzerinde tek parça halinde olan cam kubbe. Türkiye’nin en büyüğü. Bugün burada etkinliklerin başlangıcını yapıyoruz ve hizmete alıyoruz. İnşallah burası Denizli’mizin sanatının kültürünün, kalbinin attığı yer olacak. Bu Türkiye’de örnek projedir. Türkiye ve Ege’de en güzel projelerden birisidir. İstiyoruz ki kongre turizminde iddialı bir şehir haline gelelim. Burada güzellikler yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Merkezimiz Denizli’mize çok yakıştı. Çok şükür bugüne kadar Denizlimize yakışanı yaptık. Denizli’miz nereden nereye geldi. Ben Sayın Bakanıma teşriflerinden dolayı, bize göstermiş olduğu güvenden ve teveccühten dolayı, ağabeylikten dolayı çok teşekkür ediyorum. Allah’ım kendisinden razı olsun” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise, Zeybekci’nin bugüne kadar Denizli’yi sayısız eserlerle buluşturduğunu belirterek, “Bizler de bu muhteşem eserle beraber ilelebet Nihat Zeybekci Bakanımızın ismini anacağız. Çivrilimizden Çameli ye, her köyümüzde her mahallemizde eserleri var. Bakanlığı döneminde de sayısız hizmetleri var. İşte şimdi Bakanımız yeni bir hizmet hikayesi yazmaya hazırlanıyor. Allah 31 Mart’ta milletimiz adına zaferler almayı nasip eylesin” dedi.
Vali Karahan da, “Denizlimiz gerçekten büyük bir sembol esere kavuştu. Bu eser Sayın Bakanımızın ismiyle Denizli’yi bütün Türkiye’de tanıtacak. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Denizli bu esere layıktı. Bunun daha büyüğü yapılsın diyemeyeceğim çünkü daha büyüğü yok; bölgemizde yok. Burayı ilimde, sanatta, kültürde, turizmde en iyi şekilde kullanacağız” dedi.


“ÇOK HAYALLERİMİZ VAR”
Önceki dönem Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Çok hayallerimiz var” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:
Bu şehir için hayallerimiz vardı. Bu şehir için hakikaten müthiş projelerimiz vardı. O kadar da çok enerjimiz vardı ki; ‘Niye buradan tünel açıp da, Gökova’ya bağlanmayalım?’ bile diyorduk zaman zaman. O kadar büyük hayallerimiz vardı. Biz güzel bir cümle ile yola çıktık: ‘Denizli yeni vizyon şehri olacak’, ‘Denizli hak ettiğini alacak’ ve ‘Denizli Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak’ dedik. Ve insanlar günü geldiğinde diyecekler ki; ‘Hani Denizli’de var ya’ diye bahsedecekler, ‘Hani Denizli’de gördüğümüz gibi’, ‘Hani Denizli’de bunun güzel bir örneğini görürsünüz’ diye bahsedecekleri bir havaya, bir ortama getirmek için; yani yola çıktığımız bütün bu hayallerimiz vardı.”

“MEVZU BAHİS DENİZLİ İSE GERİSİ TEFERRUATTIR”
Denizli ile ilgili her hayale başladıklarında aynı heyecanı hissettiklerini vurgulayan Zeybekci, “Bu şehir muhteşem bir sürece girdi. Başarının tadını bir kere tattı. Başarısızlığın veyahut da bir şekilde ihmal edilmiş olmanın veyahut ta altyapısızlığın kader olmadığını anladı. Bir zamanlar Buharkent’e özenen, Nazilli’ye özenen veyahut da Dinar’a bile özenen şehir bugün Türkiye’de özenilen şehir haline geldi. Daha gidecek mesafemiz var. Daha yapacak çok işimiz var. Şehrimizdeki bütün insanların, siyaseten görüşleri farklı olabilir, siyasi olarak farklı anlayışlar içerisinde olabilirler ama bizim eğer ‘Mevzu bahis Denizli ise gerisi teferruattır’ diyebilen bir anlayışta olmamız lazım” dedi. Eserde emeği geçen başta Başkan Osman Zolan olmak üzere herkese teşekkür eden Zeybekci, “Allah sizlerden razı olsun. Allah nice eserleri bitirmeyi nasip etsin. -Osman Zolan’a- inşallah senin de adını verenlerin çok olsun. Çünkü hak ediyorsun. 31 Mart’ta da Denizli eminim devamı seçecektir” dedi.

MECLİS KARARINI HEDİYE ETTİ
Konuşmanın ardından Başkan Osman Zolan, önceki dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye kongre ve kültür merkezine adının verilmesi hakkındaki Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi kararını hediye etti. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışı dualarla yapıldı.

ON BİNLER KONSERE AKIN ETTİ

Açılış seremonisinin ardından kongre merkezinin önünde bulunan alanda düzenlenen konser programına geçildi. Onbinlerin akın ettiği program ışık ve lazer gösterileriyle renk cümbüşüne dönerken ünlü sanatçı Buray birbirinden güzel eserlerini Denizlililer için seslendirdi. Özellikle gençler hep bir ağızdan ünlü sanatçıya eşlik etti. Burada sahneye davet edilen önceki dönem Ekonomi Bakanı Zeybekci ve Başkan Osman Zolan, muhteşem tesisin açılışına katılan tüm vatandaşlara teşekkür ederek, dev tesisin hayırlı uğurlu olmasını diledi.