17.06.2019, Pazartesi
19 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. TAVAS
  4. /
  5. KAHEV’den Yahşiler İlkokulu ve Ortaokulu’na kütüphane

KAHEV’den Yahşiler İlkokulu ve Ortaokulu’na kütüphane

Haber Merkezi - 12 Nisan 2019 Cuma - 10:59 KAHEV’den Yahşiler İlkokulu ve Ortaokulu’na kütüphane

Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan kadın tıp ve diş hekimlerinin eğitime destek amacıyla yola çıkarak kurdukları Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV), "Şifa veren ellerden kalem tutan ellere" sloganıyla hızla büyüyor. KAHEV, Denizli’deki ilk etkinliğini de Tavas’ın Yahşiler İlkokulu ve Ortaokulu’na kazandırdığı kütüphaneyle gerçekleştirdi.

Sosyal medya platformunda 2017 yılında bir araya gelerek, maddi imkansızlıklarnedeniyle eğitimlerine devam etmekte zorlanan her yaş grubundan öğrenciye eğitim desteği vermeye başlayan, ardından eğitimin farklı alanlarındaki projelere de destekler sağlayan bir oluşum haline gelen Kadın Hekimler Eğitime Destek Grubu, 2018 itibariyle resmen tescil olarak Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) adıyla faaliyete geçti.

SOSYAL MEDYADA BAŞLAYAN İYİLİK HAREKETİ

Sosyal medyada kadın hekimlerin bir araya gelmesiyle başlayan ve kolektif bir iyilik hareketi haline dönüşüp çığ gibi büyüyerek bir sosyal medya grubundan resmi bir vakıf haline gelen KAHEV, resmi tescili ile birlikte bağışlarıyla destek olmak isteyen herkese internet siteleri www.kahev.org aracılığıyla ulaşma imkanına kavuştu.

20 BİN KADIN HEKİM EĞİTİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ

KAHEV, yaklaşık 20 bin kadın hekim katılımcıyla bugüne kadar 540 öğrenciye burs imkanı sağlamanın yanı sıra, Türkiye’nin birçok ilindeki okullara kütüphane ve okuma salonu oluşturulması, okullara kitap ve kırtasiye yardımı, robotik laboratuvarı kurulumları, maddi koşulları uygun olmayan lisanslı sporcuların ve sanat alanında eğitim gören öğrencilerin desteklenmesi, anaokulu tadilatı gibi birçok projeye imza attı.

YAHŞİLER PROJESİ DENİZLİ’DE İLK

KAHEV, eğitimie yönelik projelerinden birisini de Tavas’ın Yahşiler Mahakllesi’nde gerçekleştirdi.
Denizli’deki hayata geçirilen ilk projeyle Yahşiler İlkokulu ve Ortaokul, güzel bir kütüphaneye kavuşturuldu. Proje sorumlusu Dr. Nilüfer Kılıçkap, öğretmen Özlem Aybatar Erkmen’in hayali olan kütüphaneyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, KAHEV gönüllülerine ve projeye destek verenlere teşekkür etti.

ŞİDDETE KARŞI EĞİTİM

KAHEV şidedete karşı da faaliyetlerde bulunuyor. Eğitimli ve bilinçli kadınlar olarak bu yola gönül verdiklerini ifade eden KAHEV Yönetimi, okumak için yeterli maddi imkana sahip olamayan çocuklara kendi çocukları gibi sahip çıkmak için yola çıktıklarını ifade ediyor. “Şiddete Karşı Eğitim” düşüncesini benimseyen KAHEV, yapılan kütüphanelere de şiddete uğrayan meslektaşlarının isimlerini veriyor.

Sosyal medyadan kadın hekimlerle yola çıkan ve vakıf olduktan sonra daha geniş kitlelere ulaşan KAHEV, üyeleri ve gönüllüleriyle birlikte daha da büyümeyi ve geliştirecekleri yepyeni projelerle daha çok gencin elinden tutmayı hedefliyor.

KAHEV HAKKINDA

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı – KAHEV, ilk çalışmaları 2017 yılında 5 kadın hekimin çabası ile başlayan ve kısa sürede yaklaşık 20.000 kadın hekim katılımcıya ulaşan, 31 Aralık 2018’de resmi gazetede yayınlanarak resmi sürecini tamamlayan bir Eğitime Destek Vakfıdır.

KAHEV ile Türkiye’nin her köşesinden ve yurt dışından binlerce kadın hekim, 2017’den bu yana her yaş grubundan toplam 540 öğrencinin hayatına dokunmuştur. Vakfın amacı;okul öncesi, ilk, orta ve yükseköğretim öğrencileri ile üniversite mezunlarının eğitimine yönelik burs sağlamak, ülkemizin kültürel, bilimsel ve sosyal gelişmesine hizmet etmek, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, verimli, etkin ve yüksek düzeyde eğitim hizmetlerinin yerine getirilmesine katkıda bulunmak, eğitim çerçevesi içinde katılımcı bir sivil toplum hareketi yaratmaktır.