25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. PAMUKKALE
  4. /
  5. Pamukkale’de mahalleler yarışıyor

Pamukkale’de mahalleler yarışıyor

Haber Merkezi - 11 Eylül 2018 Salı - 13:18 Pamukkale’de mahalleler yarışıyor

Pamukkale Belediyesi, ilçede çevre duyarlılığını artırmaya yönelik mahalleler arasında yarışma düzenliyor. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, ilçe sınırları içindeki 68 mahallede düzenledikleri yarışmayla elektronik eşyaların ve lambaların çöp olmadığı bilincini oluşturmak istediklerini belirtti.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, ilçede sağlıktan güvenliğe, turizmden eğitime, spordan sosyal belediyeciliğe her alanda öncülük eden projeler uyguladıklarını, çevre duyarlılığına da her projede dikkat ettiklerini, “Pamukkale’de Mahalleler Yarışıyor” isimli yarışmanın da bunun bir parçası olduğunu söyledi.

Tüm çabalarının daha yaşanabilir bir Pamukkale için olduğunu vurgulayan Gürlesin, “Pamukkale Belediyesi, kurulduğu günden bu yana hem bitkisel atıkların toplanması hem de ambalaj atıklarının ayrıştırılması noktasında muhtarlıklar aracılığıyla ve okullarda seminerler düzenleyerek, bilgilendirme çalışmaları yapmaya devam etti. 2017 yılında 10 bin 720 litre atık yağ, 10 milyon 356 bin 816 kg ambalaj atığı toplandı. Pamukkale Belediyesi olarak çevreye duyarlılık noktasında ambalaj atıkları, elektronik atıklar, atık yağ kısacası geri dönüşümü olabilecek her konuda ilçede bulunan okullarda seminerler ve okullar arası atık pil, atık yağ yarışmaları düzenledik. Bunlara ek olarak yine çevre duyarlığı adına önemli bir proje başlatıyoruz. ‘Pamukkale’de Mahalleler Yarışıyor’ yarışması ile toplumda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

TOPLANAN ATIKLAR GERİ DÖNÜŞEME GİDECEK

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, hem ilçede yaşayan vatandaşların hem de muhtarlıkların geri dönüşüm konusunda daha da duyarlı olmalarının amaçlandığı yarışmanın vatandaşların evlerinde bulunan bozulmuş, atıl durumda olan, çöpe gidecek olan tüm aydınlatma ekipmanlarını, küçük ev aletlerini, büyük ve sabit sanayi aletleri hariç olmak üzere elektrikli ve elektronik aletleri, oyuncuklar, eğlence ve spor ekipmanlarını, izleme ve kontrol aletlerini kapsadığını belirtti.

Pamukkale Belediyesi olarak elektronik atıkları da topladıklarına, ancak halkın bu konuda farkındalığının olmadığına dikkat çeken Gürlesin, “Amacımız, halkımızı atık yağ, ambalaj atığı gibi atıkların toplanabilirliğininyanında atık elektrikli, elektronik eşyalar ile atık lambaların çöp olmadığı, bu atıkların belediyeler tarafından oluşturulan merkezlere verilebileceği ile bilinirliliği noktasında toplumda farkındalık oluşturmak. Bu yarışma ile Pamukkale’de en çevreci mahallemizi belirleyeceğiz” diye konuştu.

ELEKTRONİK ATIKLAR MUHTARLIKLARDA TOPLANACAK

Pamukkale’de Mahalleler Yarışıyor yarışmasının amacı ilçe genelinde elektronik atık konusunda farkındalık yaratmak. Pamukkale Belediyesi’nin düzenlediği yarışmada vatandaşlar evlerinde bozuk, kullanılmayan elektronik atıkları muhtarlıklara teslim edecek. 3 Eylül 2018 tarihi itibari başlayan yarışma, 28 Şubat 2019 tarihine kadar devam edecek. Yarışma, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği madde 15’e göre 5.grup aydınlatma ekipmanları ve 6.grup küçük ev aletleri, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncuklar, spor ve eğlence ekipmanları, izleme ve kontrol aletleri atıklarını kapsıyor. Yarışma kapsamında toplanan atıklar Pamukkale Belediyesi’nin toplama sistemine verilecek, görevlilerce tutanaklar ile ayrı olarak kayıt altına alınacak. Dereceye girenler toplanan tutanaklardan belirlenebilirken, gerekli görülmesi halinde mahalle nüfusları da dikkate alınacak. Atık kategorisine göre en çok atık toplayan muhtarlıklar ödüllendirilecek.

Bu arada yarışma ile ilgili detaylı bilgiler www.pamukkale.bel.tr adresinde yer alıyor.