16.10.2019, Çarşamba
16 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Pamukkale Belediyesi’nden işitme engellilere ilk yardım eğitimi

Haber Merkezi - 11 Temmuz 2019 Perşembe - 12:53 Pamukkale Belediyesi’nden işitme engellilere ilk yardım eğitimi

Pamukkale Belediyesi’nce düzenlenen kursta, işitme engellilere temel ilk yardım eğitimi verildi.

Pamukkale Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile işitme Engellilere yönelik temel ilk yardım eğitimi düzenlendi. İşaret dili öğretmeni eşliğinde gerçekleştirilen eğitim, İl Sağlık Müdürlüğü İlk Yardım Eğitmeni Fedayi Karakuş tarafından verildi.

Pamukkale Belediyesi’nde gerçekleşen eğitimlerde, temel ilk yardım teknikleri, kaza anında yapılması gereken ilk yardım yöntemleri, ev kazalarında kesik yanma, boğaza cisim kaçmasında ilk müdahale, kalp krizi anında müdahale, yaralıyı kaza yapan araçtan çıkarma yöntemleri hakkında bilgiler verildi. Teorik eğitimin ardından uygulamalı eğitim ile de kursiyerler bire bir olarak pratik yapma şansını yakaladı.

Eğitmen Fedayi Karakuş, “Slaytlı anlatımla, görsel ve uygulamalı eğitimlerle ilk yardım temel bilgilerini anlatıyoruz. Teorik konuları soru-cevap şeklinde işliyoruz. Aynı zamanda da beden dili öğretmenimiz de işitme engellilere tercüme etmek için bilgilendirme yapıyor. Amacımız yavaş yavaş, sindirerek buradaki eğitimlerimizle kursiyerlerimizi bu alanda donanımlı hale getirmek” dedi.

“ENGELLİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki de engellilerin her konuda her zaman yanında olduklarını ve engellilere yönelik her türlü projenin içine yer alacaklarını söyledi. Örki,“İlk yardım herkes için önemli. İşitme engelliler için ise daha da önemli. Biz de bu bilinçle Pamukkale Belediyesi olarak işitme engellilere yönelik temel ilk yardım kursları açtık. Bu kursların ilk ayağı işitme engelli vatandaşlarımız oldu. İlerleyen günlerde ortopedik engelli vatandaşlara yönelik ilk yardım kurslarımız da devam edecek” dedi.