26.05.2020, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu

Gürlesin başkanlığındaki heyet, EHTTA Genel Kurulu için İspanya’da

Haber Merkezi - 3 Ekim 2018 Çarşamba - 13:03 Gürlesin başkanlığındaki heyet, EHTTA Genel Kurulu için İspanya’da

Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne geçtiğimiz Ocak ayında üye olan Pamukkale Belediyesi, bir heyetle İspanya’da yapılan EHTTA’nın genel kurulunda Türkiye’yi temsil ediyor. Heyete başkanlık eden Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “İspanya’nın Ourense kentinde yapılan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’nin genel kuruluna katılacağız. Amacımız termal sağlık turizminde Türkiye’nin de bu platformda olduğunu Avrupa’ya göstermek” dedi.

Pamukkale Belediyesi, bu yılın ocak ayında termal sağlık konusundaki çalışmaları daha ileri noktaya taşımak, ilçeyi daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla kısa adı EHTTA (European Historic Thermal Towns Association) Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne üye olmuştu.

TÜRKİYE’Yİ İSPANYA’DA TEMSİL EDİYORLAR

Birliğin genel kıruluna katılmak üzere İspanya’ya hareketinden önce açıklamada bulunan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, EHTTA’nın 2009 yılında kurulan ve tarihi ve termal özelliği olan kentler arasında ortaklık ağı oluşturmayı amaçlayan birlik olduğunu ifade etti. Birliğe Türkiye’den ilk üye olan belediye olduklarını belirten Başkan Gürlesin, “Türkiye’den belediye olarak ilk bizler üye olmuştuk. Şimdi de birliğin toplantısında ilimizi, ülkemizi temsil edeceğiz. Bizde bu anlamda Denizli’yi temsilen, dolayısıyla Türkiye’yi temsilen İspanya’nın Ourense şehrinde yapılacak olan toplantıya bizler katılacağız. Ülkemizi de en iyi şekilde temsil edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

“HEDEFİMİZ EHTTA’YA İLÇEMİZDE EV SAHİPLİĞİ YAPMAK”

Amaçlarının termal sağlık turizminde Türkiye’nin de bu platformda olduğunu Avrupa’ya göstermek olduğunu söyleyen Gürlesin, şöyle devam etti:

“Karahayıt’ta 1 metre bisiklet yolu yokken 15 kilometrelik bisiklet yolları, yürüyüş yolları yaparak, fiziki şartları daha iyi noktaya getirme gayreti içindeyiz. Avrupa’daki termal kentlerdeki iyi uygulamaları yerinde görmüş olacak, bilgi birikimi sağlayacağız. Zaman içinde ‘Karahayıt’a ve Pamukkale ilçemize neler yapabiliriz’ diye bir araştırmamız olacak. Bu ilk toplantı ile yeni bir süreç başlayacağını düşünüyorum. Uzun vade de düşüncemizde, bir dahaki Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği toplantısına ilçemizde ev sahipliği yapmak. Birliğe üyeliğimiz, aynı zamanda hem ülkemiz üzerindeki bilgi kirliliğinin aşılması ve bununla beraber ülkemizin farklı bir yönünün tanıtımına ciddi bir katkı vermiş oluyoruz. Bu toplantılar Türkiye’yi tanıtmak için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yine şu anda dünyada yaklaşık beş yüz milyar dolara yakın termal sağlık turizminde bir pasta payı var. Bizde ilçe belediyesi olarak bu platformda, ‘varız’ diyerek, termal sağlık turizminde ki bu pastadan en yüksek payın alınması yönünde çalışmamız, hedeflerimiz var. Bu anlamda ben Karahayıt’ın önümüzdeki çok kısa bir zaman diliminde Türkiye’de bir numara, dünyada önce gelen merkezlerden birisi olmasını hedef koyuyoruz. Bundan dolayı EHTTA’ya üye olmamız bundan dolayı çok önemli” dedi.

HEYET İLK TEMASINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Pamukkale Belediye Meclisi’nde alınan kararla Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin başkanlığındaki heyette Belediye Meclis Üyeleri Alparslan Albay, Yılmaz Doğan, Server Munis, Birim Müdürlerinden Yusuf Emeksiz, Selami Ün ile proje uzmanları Çağlar Akdağoğlu ve Tuğçe Karakan Duran’da yer alıyor. İspanya’ya ulaşan heyet ilk görüşmesini Madrid Büyükelçisi Ömer Önhon’a ile yaptı.