26.05.2020, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu

41 milyar litre su kirlilikten kurtarıldı

Haber Merkezi - 7 Aralık 2018 Cuma - 10:42 41 milyar litre su kirlilikten kurtarıldı

Pamukkale Belediyesi, atık yağ toplama çalışmasının protokolünü yeniledi. 2014 yılından bu yana 41 bin 673 litre atık yağ toplanan çalışmayla 41 milyar 673 milyon litre suyun kirlenmekten kurtarıldığı belirtildi.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, atık yağların toplanmasıyla ilgili protokolü yenilediklerini, 2019 yılında da DEHA Bitkisel Yağ Toplama Geri Kazanım A.Ş.’nin bitkisel atık yağları toplayacağını söyledi. Gürlesin, “Pamukkale Belediyesi olarak yeni bir protokol imzaladık. Çevreci bir belediyeyiz. Bu konuda hassasiyetimizin en üst seviyede olduğunu halkımızın bilmesini istiyorum. Bu çerçevede belediyemiz kurulur kurulmaz her konuda olduğu gibi atık yağ konusunda da ciddi bir girişimde bulunduk. Yıllardan beri toplanan atık yağların doğaya zarar vermesini önledik” dedi.

“MİLYARLARCA LİTRE SU KİRLENMEDİ”

İlçede toplanan atık yağ miktarının her yıl daha arttığını ifade eden Gürlesin, “2015 yılında 6 bin 175 litre, 2016 yılında 8 bin 794 litre, 2017 yılında 10 bin 720 litre, 2018 yılının ilk 10 ayında da 15 bin 984 litre toplamda 41 bin 673 litre atık yağ toplandı. Yapılan çalışmaların netice ulaşmaya başladığını bu rakamların yükselişinden de görebiliyoruz. 2018 yılı sonuna kadar bu rakamın bir önceki yıla oranla yüzde 70-75 yükseliş görmesini hedefliyoruz. Atık yağ konusu önemli. Bir litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiğini özellikle altını çizmek istiyorum. 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği düşünülürse Pamukkale Belediyesi, 4 yılda 41 milyar 673 milyon litre suyun kirlenmesini önledi. Bundan dolayı biz çevreci bir belediyeyiz diyoruz. Bunu yine söylemde değil ama icraatımızla bunun daha fazla karşılık bulması için çalışıyoruz” diye konuştu.

ATIK YAĞ GETİRENE HEDİYE

Teşvik amacıyla atıkmatik koyduklarını kaydeden Gürlesin, 5 litre atık yağ için 3 TL, 2 litre atık yağ için 1 TL gibi sembolik bir rakam belirlediklerini, bu uygulama ile birlikte 5 litre atık yağ getirene 750 ml sıvı deterjan hediyesinin sürdüğünü, proje kapsamında ilçede bulunan restoranlar, yemek firmaları, otelleler ve okullar gibi birçok noktaya 50 litrelik bitkisel atık yağ bidonları yerleştirdiklerini, ayrıca okullarda öğrencilere yönelik bilinçlendirme seminerleri düzenlediklerini söyledi.

Çevreci bir projeyi sürdürdükleri belirten Başkan Gürlesin, “En son yaptığımız protokolde 5 litre atık yağ karşılığında 750 ml sıvı deterjan veriyorduk. Vatandaşlarımız tarafından büyük bir beğeni toplayan bu projemizi daha da geliştiriyoruz. İnşallah yeni protokolümüzde, yine bunlar devam edecek ama bunlara ilave olarak bundan sonra 5 litre değil 3 litre atık yağa karşılık 100 gr kedi veya köpek maması ücretsiz vereceğiz. Bizler bu çalışmamızla, hem çevremize duyarlıyız hem de hayvanlarımızın beslenmesine yardımcı olmak istedik. Bu bizim için önemli. Pamukkale daha da güzel olması için günden güne çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çevreci ve hayvan dostu bir belediye olduğunu ispatlayan Pamukkale Belediyesi’nin atık yağ toplama ve geri dönüşüm noktasında destek vermek isteyen, evlerinde veya işyerlerinde yağ biriktiren vatandaşlar, belediyenin 444 9 220 nolu hattı ile ‘Alo Atık hattı’ olan 444 2 845 nolu telefondan ekiplere ulaşarak atık yağları teslim edebilirler.