21.01.2020, Salı
-1 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu

Örki: Pamukkale’de turizmle spor bir araya gelecek

Haber Merkezi - 10 Eylül 2019 Salı - 16:25 Örki: Pamukkale’de turizmle spor bir araya gelecek

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, turizm ile sporu buluşturacak ve ilçenin tanıtımını artıracak projeleri hayata geçirmenin planlamasını yaptıklarını söyledi.

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Süper Lig yayıncı kuruluşu olan BeinSports’ta yayınlanan Futbolun Şehirleri programına konuk oldu. Pamukkale’de turizmle sporu bir araya getirecek projelerini anlatan Örki, “Pamukkale’miz muhteşem bir kent. Çok da büyük. ‘Pamukkale’ deyince insanların aklına sadece doğa harikası beyaz travertenler geliyor ama Pamukkale’miz uçtan uca her şeyi içinde barındıran bir ilçe. Tarımı içinde, turizmi içinde, sanayisi içinde, eğitimi içinde, sağlık tesisleri içinde. ‘Gerçekten Allah’ın bir lütfu’ diyorum ben buraya. Bizimde yerel idareciler olarak buraya çok iyi gözle bakmamız gerekiyor. Buranın kültürel bir mirası da var binlerce yıl öncesinden. Tiyatrolarımız, metropollerimiz, travertenlerimiz, Karahayıt’ımız var. Karahayıt’ta termal şifalı sularımız var. En son yapılan araştırmalarda Avrupa’da zirveye oynuyor buradaki şifalı sularımız” dedi.

“KÜRESEL ÇAPTA BİR SPOR MERKEZİ HAYALİNİ KURMALIYIZ”

Pamukkale’nin sadece bir turizm kenti değil, tarihi, kültürü, sporu buluşturan bir şehir haline dönüştürme hayalinde olduklarını belirten Örki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben sadece ve sadece Denizlisporluyum. Başka takımı tutmuyorum. Denizlispor benim için bir vazgeçilmez. Bugünlerde bizi çok mutlu ediyor. Ama yense de yenilse de biz hep kendi takımımızla birlikteyiz. Burası tarihten bu yana huzurlu insanların yaşadığı kent olarak ayakta kalmış. Dünyanın dört bir yanından insanlar buraya kültüre, spora gelmiş. Bizde diyoruz ki neden Denizli şu anda, bundan yüzyıllar öncesi özelliklerine kavuşmasın. Bir Amatör Sporlar Kompleksi yapsak, bunu profesyonel takımlarında kamplarını yapabilecekleri bir yer haline getirsek. Yeterince otel kapasitemiz var, doğal ve tarihi güzelliklerimiz var. Gelen sporcuların ruhen ve bedenen kendilerini güçlü hissederek buradan ayrılmalarını sağlayabilecek bir tesisleşme hayalinin peşindeyiz. Karahayıt bölgemizdeki termal şifalı sularımızın birçok rahatsızlığa ve rahatsızlığı olmasa da vücudun daha dinç, daha güçlü olması içinde birçok faydası olan bir alan. Biz gelen sporcularımıza bu imkânlarımızdan yararlandırmak istiyoruz.”

“HER ŞEY İNSANLARIMIZIN MUTLULUĞU İÇİN”

Şanslı bir belediye başkanı olduğunu ifade eden Başkan Örki, “Bu bölgenin üzerinde onlarca balon havalanır, paraşütler havalanır. Bu imkânlar dünyanın hiçbir yerinde olmayan imkânlar ve bu imkânlarla birlikte Denizlispor’umuzun şu andaki başarılı gidişiyle birlikte bu enerjiyi de arkamıza aldık. Ben şanslı bir belediye başkanıyım. Son yerel seçimlerle birlikte göreve başladım. Başkanlığım dönemime denk gelen Denizlispor’umuzun Süper Lig’e çıkmış olması bizim için çok büyük avantaj. Koyduğumuz hedeflere emin adımlarla ilerlememizi sağlayacak. Diğer bir konu içinde bulunduğumuz alan yıllık 2 milyon civarında insanı buraya çekiyor. Hedefimiz buyılsonuna kadar 2,5 milyon insanın buraya gelmesini sağlamak. 2,5 milyon insan Denizli’mize gelmesini avantaja çevirmemiz gerekiyor. Küresel çapta bir spor merkezi hayalini kurmalıyız kendi ilimiz ve ilçemizle alakalı. Bunu yapabilecek güce de sahip olduğumuzu düşünüyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan, Denizlispor’umuzave sporun diğer alanlılarına yılarca zaten büyük destek veren bir kişidir. Şimdi de onun enerjisi, geçmiş tecrübeleri, hayalleri ile bizim enerjimizi hayallerimizi harmanladığımızda neden olmasın diyoruz. Herşey, Pamukkale’mizi insanların daha da mutlu yaşadığı bir kent haline getirmek için” ifadelerini kullandı.