25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. PAMUKKALE
  4. /
  5. 3 boyutlu yaya geçidi

3 boyutlu yaya geçidi

Haber Merkezi - 25 Eylül 2018 Salı - 14:34 3 boyutlu yaya geçidi

Pamukkale Belediyesi tarafından , öğrencilerin güvenliğini sağlamak amacıyla başlatılan 3 boyutlu yaya geçidi projesinin ilk uygulaması Fatih Mahallesi’nde bulunan Hacı İbrahim Cin Ortaokulu önünde yapıldı. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Örnek alınacak projelere bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Pamukkale Belediyesi, ilçe genelinde bulunan okulların önlerindeki yaya geçitlerini daha güvenli bir halae getirmek için başlattığı projenin ilk uygulaması Fatih Mahallesi’nde yer alan Hacı İbrahim Cin Ortaokulu önünde yapıldı. Sürücüler için optik yanılsama hissi uyandıran 3 boyutlu çizimli yaya geçidi, sürücülere “yolda kasis var” görüntüsü ile araçların yavaşlamasını sağlıyor. 2 Hintli mucit tarafından bulunan “3 boyutlu yaya geçidi” daha çok Kuzey Avrupa ülkelerinde kullanılıyor.

ÖĞRENCİLER VE MAHALLE SAKİNLERİ PROJEDEN MEMNUN

Fatih Mahallesi sakinlerinden Sevilay Efe yeni uygulama ile ilgili olarak, “Pamukkale Belediyesi’nin vermiş olduğu bu hizmetten çok memnunum. 3 boyutlu yaya geçidi çocuklar ve öğrenciler için çok faydalı oldu. Bu uygulama için Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin’e çok teşekkür ediyorum” dedi. Hacı İbrahim Cin Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Hülya Teksöz ise “Yolumuz daha öncesinde böylesine güzel değildi. Öğrencilerimiz için tehlike arz eder şekildeydi. Öğrencilerimizin okula girip çıkmasındaki güvenliği için 3 boyutlu yaya geçidi şoförlerinde daha dikkatli olması açısından daha iyi oldu. Hem bizim için hem de öğrencilerimiz için güvenli bir ortam oluşturuldu. Yapılan çalışma için Pamukkale Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu. Hacı İbrahim Cin Ortaokulu öğrencilerinden Reyhan Erbuğ da “Yolumuz çok güzel oldu. Bu yolu yaptıran Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin’e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İLKLERE İMZA ATIYORUZ”

“Pamukkale’yi daha yaşanır bir hale getirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz” diyen Gürlesin, “Bizler her konuda vatandaşlarımızın yanındayız. Burada öğrencilerimizin ve yayalarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz üç boyutlu yaya geçidi uygulaması başlatıldı. Asfalta uygulanan çalışmada uzaktan gelen sürücüye yolda kasis varmış gibi bir izlenim veriyor ve bu nedenle de yavaşlamasını sağlıyor. Bu sayede artık çocuklarımız yaya geçidinden daha güvenli bir şekilde geçebilecek. Üç boyutlu yaya geçidi uygulamasıyla öğrenci ve yayalarımızın güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Uygulamayıilçe geneline yayarak okul önlerindeki yaya geçitlerini daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyoruz. Pamukkale ilçesinde uygulanan projelerin bir çoğu ülkeye örnek olacak türde. Bu uygulama da örnek olacak çalışmalardan sadece biri. Yeni 3 boyutlu yaya geçitlerimiz hayırlı olsun” diye konuştu.