04.04.2020, Cumartesi
9 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu

Merkezefendi Belediyesi’nden üreticiye destek

Haber Merkezi - 21 Şubat 2020 Cuma - 14:30 Merkezefendi Belediyesi’nden üreticiye destek

Merkezefendi Belediyesi’nin projeleri arasında yer alan ‘Üretici Pazarı’ için Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı ile protokol imzalandı.

Merkezefendi Belediyesi ile Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı arasında ‘Üretici Pazarı İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen protokol törenine Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici, ilçe ziraat odaları, birlikleri ve kooperatiflerinin başkanları ile yöneticileri katıldı.

Doğan, “Projelerimizden bir tanesini daha gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Bu yola çıkarken üreten Merkezefendi, üreten Denizli şiarıyla yola çıkmıştık. Sözümüz vardı, üretici pazarlarını birlikte gerçekleştirecektik. Ortak akılla çıktığımız bu yolda on ay boyunca her projemizde muhakkak odalarımıza, derneklerimize, sivil toplum kuruluşlarına da yer verdik ”diye konuştu.

AMAÇ KADIN ÇİFTÇİLERİ ÜRETİME TEŞVİK

Üretici pazarı projesiyle kadın çiftçileri üretime teşvik etmek,tarımsal faaliyetleri destekleyecek yerli tohum çeşitliliğini arttırmak, tarımsal faaliyetlerde küçük üreticilerin örgütlenmesini ve güçlenmesini sağlamak, kadınlarımızın ürettiği ürünlerin ekonomiye kazandırılmasını, tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşmalarını kolaylaştırmak ve sertifikalı ürün pazarlamasının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

“ÜRETİCİ PAZARI BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ”

Üretici pazarının kendileri için çok değerli olduğunu söyleyen Doğan, “Üretici pazarının il genelinde olmasını istedik. Üreticiden tüketiciye doğrudan satışını yapılmasını, tüketicilerin daha doğru ürünleri tüketmesini sağlamayı, çocuklarımızın doğru düzgün beslenmesini, hemşerilerimizin rahat rahat bu pazara gelip alışveriş yapmasını istedik. Bu üretici pazarımız kadınlarımıza, birliklerimize ve kooperatiflerimize açık olacak.İlerleyen dönemlerde farklı yerlerde, daha karma şekilde üretici pazarları yapmak istiyoruz.Üretici pazarımız Servergazi Pazar yerinde gerçekleşecek. İlk pazarımızı 22 Mart 2020 tarihinde açmayı planlıyoruz” dedi.

“FİYATLAR TÜKETİCİNİN YARARLANABİLECEĞİ UYGUNLUKTA OLACAK”

Kendileri için üreten Merkezefendi’nin önemli olduğunu nvurgulayan Doğan, “Bu dönemde gençlerimiz için kariyer merkezleri açıyoruz. Kadınlarımıza üretici pazar yerlerinde yer vereceğiz. Tabi bir de Kadın Kooperatifimiz var. Onu da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Meserret Sokak’ta açmak istiyoruz.Bu şekilde kadınlarımıza yeni istihdam yerleri yaratmak istiyoruz. Hem de üreticiye direk dokunmak istiyoruz.Üretici gerçekten zor zamanlar geçiriyor.Bu anlamda üreticinin yaşadığı bu zor şartlarda Merkezefendi Belediyesi olarak üreticiyi biraz rahatlatmak istiyoruz.Doğal bir şekilde yetiştirilen ürünleri direk hemşerilerimizle buluşturmasını istiyoruz.Fiyatlarda tüketicinin yararlanabileceği uygunlukta olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“HEMŞERİLERİMİZİN DÜZGÜN ÜRÜN TÜKETMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Üreticilerin ve ziraat odalarının her zaman yanında olduğunu belirten Başkan Doğan, “Bu kadar GDO’lu ürünün, bu kadar kötü üretimin yanında Merkezefendili ve Denizlili hemşerilerimizin daha doğru ve düzgün ürün tüketmeleri için çalışıyoruz. Bizler herzaman üreticimizin ve ziraat odalarımızın yanında olacağız. Hem üretici pazarlarını hemde kooperatiflerimizi daha da geliştireceğiz. Merkezefendi Belediyesi olarak sonuna kadar onların yanındayız. Kayıtlarımız 21 Şubat ile 13 Mart 2020 tarihleri arasında olacak” dedi. Doğan, kura çekiminin ise 18 Mart Çarşamba günü yapılacağını açıkladı.

“İNSANA VE TARIMA YAPILAN YATIRIM KUTSALDIR”

Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici ise, zor bir süreçten geçtiklerini söyledi. Gemici, “Diğer sektörler krizle boğuşurken, biz hem iklim koşullarıyla hem de krizin etkileriyle boğuşuyoruz. Elimizden tutulmuş olması hem üreticilerimizi hem de bizi memnun edecektir. Bunun karşılığıda anında hissedilecektir. İnsana ve tarımıma yapılan yatırımın kutsal bir yatırım olduğunu hep birlikte Denizli olarak göreceğiz. İlk etapta pozitif ayrımcılık olarak kadın kooperatiflerinin, üreticilerinin, birliklerinin ve onların ortaklarının, üretici belgesi almış üreticilerimizin bu pazar yerine müracaat etmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Doğan ile Başkan Gemici işbirliği protokolünü imzaladı.

İlk üretici pazarı 22 Mart Pazar günü açılacak. Kayıtlar, 21 Şubat-13 Mart 2020 tarihleri arasında olacak.

ÜRETİCİLERDE ARANACAK ŞARTLAR

Pazarda satış yapacak üreticilerin satış yaptığı ürünle uyumlu Bakanlık ilgili kayıt sistemlerine (çks,aks,Türkvet, otbis..v.b.) kayıtlı olmalı , üretici kayıt defteri olmalı,
Meyve, sebze haricindeki gıdaların Bakanlıktan kayıt veya onay belgesine sahip olmak,
Pazar kurulduktan 1 yıl sonra pazarda satılacak yaş meyve ve sebzenin sertifikalı (organik tarım veya iyi tarım) olmasını sağlamak,
Merkezefendi Belediyesi ile Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacak güncellemelere uymak,
15996 sayılı Kanun kapsamında Gıda Güvenliğine uygun olmayan hiçbir ürünün satışına izin verilmeyecek.