20.06.2019, Perşembe
19 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. ÇARDAK
  4. /
  5. Ardıç ormanını mermere kurban etmeyin!

Ardıç ormanını mermere kurban etmeyin!

Haber Merkezi - 14 Ocak 2019 Pazartesi - 15:22 Ardıç ormanını mermere kurban etmeyin!

Denizli’nin Çardak ilçesinde, yüzlerce yıllık ağaçlarla kaplı ardıç ormanı bölgesinde bir şirkete mermer arama ve üretim izni verilmesi vatandaşları isyan ettirdi. İtiraz süresinin geçmesinin ardından firmanın bölgede çalışma başlatması üzerine vatandaşlar “ardıç ormanını mermere kurban etmeyin” çağrısında bulundu.

Teknik Maden Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi, Çardak’ın Gemiş Mahallesi’nde 2b kapsamında “grup mermer arama, araştırma ve üretim faaliyeti” projesi hazırlayıp, Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sundu.

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nin 17’nci maddesi gereğince Denizli Valiliği’nce proje incelendi. Akkaya Tepe mevkisindeki bölge için 30.10.2018 tarih ve E-2018120-68 sayılı kararla “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

YASAL SÜREYİ KAÇIRDILAR

Gemiş Mahallesi’nden askı süresi içinde bir itiraz gelmeyince süreç işledi ve ruhsat sahibi firma ardıç ağaçlarıyla kaplı Akkaya tepe mevkisinde çalışma başlattı. İş makinesinin çalışmaya başlamasıyla da ardıç ağaçları zarar görmeye başladı.

ÇALIŞMA DURDURULSUN İSTİYORLAR

Gemişliler, ardıç ağacının yetişmesi içn uzun yıllar gerektiğini, burada mermer ocakları açılmasının ardıç ormanını yok edeceğini belirterek, “ÇED gerekli değildir” kararının yeniden gözden geçirilmesini, ormanın mermere kurban edilmemesini istedi.